9 клас Інерціальні системи відліку . Перший закон Ньютона.


 Тема уроку:  Інерціальні системи відліку .

Перший закон Ньютона.

Згадаємо з курсу фізики 7 класу, за яких умов тіло перебуває в стані спокою або рухається рівномірно прямолінійно.  Так, ви маєте рацію, це закон інерції, який наприкінці XVI ст. експериментально встановив італійський учений Ґалілео Ґалілей (1564–1642)

 Тіло рухається рівномірно прямолінійно або перебуває у стані спокою лише тоді, коли на нього не діють інші тіла або дії інших тіл скомпенсовані, так читається закон інерції.

Явище інерції – це явище збереження тілом стану спокою або рівномірного прямолінійного руху за умови, що на нього не діють інші тіла та поля або їхні дії скомпенсовані.

https://school.home-task.com/pictures/image214_76.jpgПриклад явища інерції.

Для нас існують різні системи відліку.  А саме:

1. Систему відліку, відносно якої явище інерції не спостерігається, називають неінерціальною системою відліку.

2. Систему відліку, відносно якої спостерігається явище інерції, називають інерціальною системою відліку.

3. Далі, якщо спеціально не застережено, будемо користуватися тільки інерціальними СВ.( системою відліку).

Зазвичай, як інерціальну використовують СВ, жорстко пов’язану з точкою на поверхні Землі. Але цю систему можна вважати  інерціальною тільки умовно, оскільки Земля обертається навколо своєї осі. Для більш точних вимірювань використовують, наприклад, інерціальну СВ, пов’язану із Сонцем, геліоцентричну систему відліку.
 
Зрозуміло, якщо ми знаємо хоча б одну інерціальну СВ, то можемо знайти багато інших. Адже будь-яка СВ, що рухається відносно інерціальної СВ рівномірно прямолінійно, теж є інерціальною.
                              
 Знайомимось з І законом І. Ньютона.
Закон інерції Ґ. Ґалілея став першим кроком у встановленні основних
законів класичної механіки. Формулюючи основні закони руху тіл, І. Ньютон назвав цей закон першим законом руху та подав його так:

Будь-яке ізольоване тіло зберігає стан спокою або рівномірного прямолінійного руху,доки й оскільки воно не вимушене прикладеними силами змінити цей стан.

Звернімо увагу на те, що:

1. Рухається тіло рівномірно, прискорено чи перебуває в стані спокою, залежить від вибору СВ.


2. В інерціальній СВ тіло рухається рівномірно прямолінійно або перебуває в стані спокою не лише у випадку, коли воно ізольоване (тобто на нього не діють інші тіла), а й у випадку, коли сили, що діють на тіло, скомпенсовані.

З огляду на зазначене в сучасній фізиці перший закон Ньютона формулюють так:
Існують такі системи відліку, відносно яких тіло зберігає стан спокою або рівномірного прямолінійного руху, якщо на тіло не діють жодні сили або ці сили скомпенсовані.

Отже, перший закон Ньютона постулює існування інерціальних систем відліку.

Спостерігаючи рух тіл у різних інерціальних СВ, Ґ. Ґалілей дійшов висновку, який отримав назву принцип відносності Ґалілея:

В усіх інерціальних системах відліку перебіг механічних явищ і процесів відбувається однаково за однакових початкових умов.

Жодними механічними експериментами не можна виявити, рухається вагон рівномірно прямолінійно чи перебуває в стані спокою.
Пасажир може це з’ясувати тільки подивившись у вікно.

 Ваші завдання при опрацюванні навчального матеріалу:
      1. Закріпити вивчене, переглянувши зображення та відео.








2.      

        2. Виконати тестові завдання.

Умови щодо виконання роботи: ваші оцінки будуть зараховані після закінчення карантину.

Комментариев нет:

Отправить комментарий